Johannes Gutenberg smatra se izumiteljem tiskarskog stroja koji je u Europi izazvao kulturnu revoluciju. Gutenberg je 1440. godine došao na ideju da izlijeva pojedinačna slova od metala i da od slova sastavlja redove i stranice. Konstruirao je drvenu prešu pomoću koje se dobivao otisak pritiskom ravne ploče preko lista papira. Tako je 1455. godine objavio prvu tiskanu Bibliju.
Ovaj izum omogućio je brzo širenje pismenosti, kulture, duhovnosti i ideja. Na taj način je u renesansi došlo do velikog napretka znanosti i umjetnosti, te je sve veći broj pisaca mogao objavljivati svoje radove i činiti ih dostupnima širokoj publici.
Današnje vrijeme traži od ovog, sad već gotovo 600 godina starog sustava, promjene i prilagodbu modernom načinu života. Bitna promjena dogodila se 1971. godine kad je Michael Hart odlučio digitalizirati knjige na svom fakultetu. Na tu ideju došao je iz veoma jednostavnog razloga: imao je jednu knjigu koja je bila potrebna cijelom razredu isti dan. Michael je skenirao sve stranice te knjige te ih je kasnije spojio u digitalnu verziju iste knjige. Taj dokument podijelio je sa svojim kolegama i tako je rođena e-knjiga.
Michael Hart nastavio je skupljati e-knjige te je svoju javno dostupnu zbirku nazvao “Projekt Gutenberg”, u čast izumitelju tiskarskog stroja. Danas ova zbirka broji više od 60 000 naslova, a možete ju istražiti ovdje: https://www.gutenberg.org
コメント